Saada päring

Käesolev jutt puudutab eeskätt tööstuspõranda omanikke ja kasutajaid. Kodus reeglina pole sääraseid koormusi mis vuugiservi lõhuksid, aga võibolla pakub sellisel juhul huvi meie artikkel “Miks betoon praguneb?”

 

Esmalt, mis on vuuk?

Põrandates on enamlevinud vuugitüübid: 

  • Töövuuk – enamasti ääristatud metallprofiiliga, mis eraldab kahte erineval ajal valatud põranda osa. Töövuugi metallprofiil toestab vuuki ja seetõttu teatud ulatuses kaitseb seda löökide eest. Sageli aga kipub ka metallprofiili servas vuugiserv hulk aastaid peale ehitust lagunema, tavaliselt ühel poolel. Selle sagedasim põhjus on betooni mahukahanamine. 
  • Mahukahanemisvuuk – võimaldab betoonil kivinemisfaasis kindlates kohtades kontrollitult praguneda. See võte aitab vältida suurt osa juhuslikust pragunemisest ning võimaldab, põrandasse plaanitud nõrkuse viimise abil, sättida pragude tekkimise just sisselõigete alla. Mahukahanemisvuugid õigatakse ööpäeva jooksul peale valu betooni valamist. 
  • Paisumisvuuk – kindlustavad betoonplaadi pikisuunalist püsivust maksimaalse temperatuuri juures. Kasutatakse valdavalt betooni ja ümbritsevate materjalide vahel. 
Betoonpõrandat töövuuk metallprofiiliga

Töövuuk metallprofiiliga, kahjustused

betooni pragude parandamine, parandamist vajav vuuk 4

Mahukahanemisvuuk kahjustustega

Tööstuspõranda betoonist puursüdamik milles näha mahukahanemisvuugi alla tekkinud kontrollitud ragunemine

Tööstuspõranda betoonist puursüdamik milles näha mahukahanemisvuugi alla tekkinud kontrollitud ragunemine

Vuugid on betoonpõranda ühed nõrgemad lülid, eriti mahukahanemisvuugid. Need saetakse sisse juba 1-2 päeva peale valu. Kui saagimisega hiljaks jääda, tekivad tavabetooni puhul praod ikkagi. On olemas spetsiaalse koostisega vuugivaba põranda betoonid, ent need on kallimad ja ka siis ei saa pragunemist täielikult välistada. Vuukide saagimise järel täidetakse need elastse täiteainega mis suure venivuse tõttu laieneb koos vuugiga, siiski teatud ulatuses. Sellega aga vuukide hooldus ei lõpe, vaid algab. 

Aja jooksul betooni maht väheneb. See protsess kestab tegelikult aastakümneid, ent on kõige kiirem valujärgsel ajal ning muutub eriti aeglaseks põranda vanuse kasvades. Võib öelda, et mõne aastaga on oluline osa mahukahanemisest selja taga. Selle aja jooksul vuugid laienevad. Ühtlasi venib laienemisega kaasa ehitusaegne vuugitäide, milleks on enamasti silikooni või elastse PU baasil tooted, ja paljudel juhtudel rebeneb vuugiseinast lahti. See ongi nii mõeldud juhtuma. Ehituse ajal ei saa paigaldada jäigemat täidet, kuna see rebeneks veel varem. Elastne täide aga ei suuda toetada vuugiseinu tõstukiliikluse tingimustes. 

lagunennud betoonpõranda vuugid
betooni pragude parandamine, parandamist vajav vuuk

Elastne vuugitäide takistab küll mustuse ja vee sattumise vuuki, aga see ei toeta oluliselt vuugiseinu ja eriti servi ega kaitse tõstukirataste tekitatavate löökkahjustuste eest. Seetõttu hakkavad eriti kõvade ratastega tõstukid vuuke lõhkuma. Kui vuugiservast on kild välja löödud on vahemaa vuugiservade vahel suurem ja serv ebaühtlane ning järgmine kord langeb tõstukiratas vuugiservale suurema hoo ja energiaga ning lööb järgmise tüki välja.

Nõnda muutub vuugi lagunemine ajas kiiremaks ja mida hiljem sellele reageeritakse seda suurem kulu jooksva meetri kohta kaasneb. Paljud põranda kasutajad ei teadvusta, et kaks suuremat tõstuki veermike ebaloomuliku kulu põhjustajat on põrandal vedelev praht ja lagunevad vuugid. Tõstukite rattad saavad järjest rohkem pureda ja järjest raskemaid lööke saavad rattalaagrid. On selge, et see on vältimist nõudev kulukõver.

Kuidas tagada betoonpõranda vuukide pikk iga?

Üks apse mida enamuse uute tavabetoonist põrandate puhul tehakse on see, et ei planeerita ette ega teostata ehituse käigus tehtud vuukide üle saagimist ja täitmist pooljäiga täiteainega.

Miks seda vaja on? Lähtudes põranda ksutuskoormusest tuleb mahukahanemisvuugid mõni aasta peale põranda ehitamist üle saagida ja täita pooljäiga (Shore A 80 kandis) vuugitäiteainega. See on just selline elastsusklass, mille juures on tagatud vuugiseinte tõhus toetamine purunemise vältimiseks ja samas kuni 20% venivus aastaringse paisumise-kahanemise tsüklite kompenseerimiseks. Ülesaagimine on vajalik vana täite eemaldamiseks ja tagamaks hea nake kuni vuugi ülaservani. Tänapäeval on selleks väga head lahendused mis võimaldavad tänu kiirkõvenevusele avada remonditava ala liiklusele kohe tööde valmimise järgselt. 

Betoonpõranda vuuk

Mida paksem on betoonpõrand seda kauem mahukahanemine kestab. Kui sellega hiljaks jäädakse tuleb esmalt rekonstrueerida vuugiservad, siis saagida sisse täiesti uus vuuk ja viimasena täita see õige vuugitäitega. Viimati kirjeldatud rekonstrueeriv remont on mitu korda kallim kui õigeaegne tegutsemine. 

Kui vuuk on juba servast lagunenud, tuleb see rekonstrueerida samasuguseks nagu lagunemise eel. Selleks kasutatakse samuti kiirkõvenevaid aineid millele võib rakendada täiskoormust juba tund peale täite valu.

Pooljäiga täitega vuugid kestavad nüüd juba suurusjärgu võrra kauem kui ehitusaegse täitega vuugid.

On ka vuuke mida tulenevalt betoonpõranda kastusviisist ei ole vaja tingimata remontida. Sel juhul võib täitmise kasuks otsustada nende visuaalne häirimine või hügieenifaktor, mitte tugevuskadu või lagunemine.

Lisainfot betooni vuukide parandamise teemal ->

Kui soovite säilitada betoonpõranda optimaalset kulukõverat, kutsuge asjatundja olukorda hindama. See on tasuta ning annab teile võimaluse teha teadlikke ja rahakotti säästvaid valikuid.

Saada päring