Aja jooksul betooni maht väheneb. See protsess kestab tegelikult aastakümneid, ent on kõige kiirem valujärgsel ajal ning muutub eriti aeglaseks põranda vanuse kasvades. Võib öelda, et mõne aastaga on oluline osa mahukahanemisest selja taga. Selle aja jooksul vuugid laienevad. Ühtlasi venib laienemisega kaasa ehitusaegne vuugitäide, milleks on enamasti silikooni või elastse PU baasil tooted, ja paljudel juhtudel rebeneb vuugiseinast lahti. See ongi nii mõeldud juhtuma. Ehituse ajal ei saa paigaldada jäigemat täidet, kuna see rebeneks veel varem. Elastne täide aga ei suuda toetada vuugiseinu tõstukiliikluse tingimustes.
Miks on oluline betoonpõranda vuugid mõni aasta peale valu üle saagida ja taas täita? Ajapikku teevad kõvad rattad oma töö ja vuugiservad hakkavad lagunema. Iga tüki väljatulemise järel on vuuk laiem, mistõttu on tugevam järgmine löök vastu serva. Nõnda hakkab esialgu pisikeste tükkidena alanud lagunemine võtma järjest ulatuslikemaid mõõtmeid. Lisaks saavad järjest rohkem pureda tõstukite rattad ja järjest raskemaid lööke rattalaagrid. On selge, et see on vältimist nõudev kulukõver.
Lähtudes põranda ksutuskoormusest tuleb mahukahanemisvuugid mõni aasta peale põranda ehitamist üle saagida ja täita pooljäiga (Shore A 80 kandis) vuugitäiteainega. See on just selline elastsusklass, mille juures on tagatud vuugiseinte tõhus toetamine purunemise vältimiseks ja samas kuni 20% venivus aastaringse paisumise-kahanemise tsüklite kompenseerimiseks. Ülesaagimine on vajalik vana täite eemaldamiseks ja tagamaks hea nake kuni vuugi ülaservani. Tänapäeval on selleks väga head lahendused mis võimaldavad tänu kiirkõvenevusele avada remonditava ala liiklusele kohe tööde valmimise järgselt.
Kui vuuk on juba servast lagunenud, tuleb see rekonstrueerida samasuguseks nagu lagunemise eel. Selleks kasutatakse samuti kiirkõvenevaid aineid millele võib rakendada täiskoormust juba tund peale täite valu.
Pooljäiga täitega vuugid kestavad nüüd juba suurusjärgu võrra kauem kui ehitusaegse täitega vuugid.
Head põranda omanikud ja kasutajad. Kui soovite säilitada betoonpõranda optimaalset kulukõverat, kutsuge asjatundja olukorda hindama. See on tasuta ning annab teile võimaluse teha teadlikke ja rahakotti säästvaid valikuid.