Käesolev jutt puudutab eeskätt tööstuspõranda omanikke ja kasutajaid. Kodus reeglina pole sääraseid koormusi mis vuugiservi lõhuksid, aga võibolla pakub sellisel juhul huvi meie artikkel “Miks betoon praguneb?”
Esmalt, mis on vuuk?
Põrandates on enamlevinud vuugitüübid:
- Töövuuk – enamasti ääristatud metallprofiiliga, mis eraldab kahte erineval ajal valatud põranda osa. Töövuugi metallprofiil toestab vuuki ja seetõttu teatud ulatuses kaitseb seda löökide eest. Sageli aga kipub ka metallprofiili servas vuugiserv hulk aastaid peale ehitust lagunema, tavaliselt ühel poolel. Selle sagedasim põhjus on betooni mahukahanamine.
- Mahukahanemisvuuk – võimaldab betoonil kivinemisfaasis kindlates kohtades kontrollitult praguneda. See võte aitab vältida suurt osa juhuslikust pragunemisest ning võimaldab, põrandasse plaanitud nõrkuse viimise abil, sättida pragude tekkimise just sisselõigete alla. Mahukahanemisvuugid õigatakse ööpäeva jooksul peale valu betooni valamist.
- Paisumisvuuk – kindlustavad betoonplaadi pikisuunalist püsivust maksimaalse temperatuuri juures. Kasutatakse valdavalt betooni ja ümbritsevate materjalide vahel.